Veriler yükleniyor...

Bornova/İZMİR

Karacaoğlan Mh. 6170 Sk. No: 17/D

+90 232 472 22 16

info@egebombe.com.tr

Plazma Kaynağı

Plazma kaynağı TIG kaynağına benzer, ark tungsten elektrod ve iş parçası arasında oluşur. TIG yönteminden farklı olarak, küçük delikli bir iç nozülden daraltılmışolarak çıkan plazma arkının hızı ve enerji yoğunluğu yüksektir. Plazma arkının sıcaklığı 30.000-40.000o C’ dır ve genellikle 3 -10 mm kalınlıkta malzemeler kaynatılır. Plazma gazı debisine ve iç nozülün çapına bağlı olarak farklı üç çalışma modu oluşturulur. Genelde plazma gazı olarak argon kullanılır. TIG kaynağında kullanılan kök koruma gazları kullanılır.

Plazma ark kaynağı, çok yüksek bir sıcaklığa ısıtılarak iyonize olmuş ve elektrik iletkenliği kazanmış plazma gazı sayesinde, elektrik arkının tungsten elektrodun ucundan parçaya transfer edildiği ve böylece, arkın oluşturulduğu bir koruyucu ark kaynak yöntemidir. Arkın meydana getirdiği ısı, malzemeyi eritmektedir.

Plazma ark kaynak yöntemi; havacılık, uzay, nükleer, elektronik ve gemi yapım endüstrileri gibi birçok üretim endüstrisinde kullanılmakta olan bir kaynak yöntemidir. 1978 yılında NASA, bu yöntemi uzay mekiği ve uzay istasyonu bileşenlerinin kaynağında kullanarak yöntemin ticari uygulamalarının artışında önemli bir rol oynamıştır.

TIG yöntemi ile kaynak edilebilen tüm metal ve alaşımların plazma ark kaynak yöntemiyle de güvenilir bir biçimde kaynak edilebileceğini tespit etmişlerdir. Günümüzde, plazma ark kaynağı ile karbonlu ve az alaşımlı çelikler, paslanmaz çelikler, alüminyum ve alüminyum alaşımları, bakır ve bakır alaşımları, nikel ve nikel alaşımları ve bazı tür reaktif metallerin kaynağı her pozisyonda başarı ile kaynak yapılabilmektedir.

Plazma kaynağı yönteminde, kısa arklı bir plazma üflecinde sıkıştırılmış ve enerji yoğunluğu büyük bir plazma elde edilir. Plazma üflecinde çift gaz bulunmaktadır. Bunlardan tungsten elektrot çevresinden verilen gaz, plazma gazı adını alır. Bu gaz hem bakır memeyi korur ve hem de iyonize olup plazmanın iletkenliğini ve kararlığını sağlar. Plazma gazı olarak asal gaz genellikle argon kullanılır. İkinci gaz koruma gazı olup, daha dıştan iş parçası ile üfleç arasına, plazmayı çepeçevre saracak şekilde verir. Bunun görevi ise, plazmayı dıştan termik olarak sıkıştırarak, enerji yoğunluğunu arttırmak ve gerek plazma gerekse kaynak yerini atmosferden korumaktır.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.